menu

darmowe eBooki

Programuję w Delphi i C++ Builder

okładka

Jak szybko nauczyć się programowania w dwóch różnych językach?

Sprawdź sam, czytając darmowy fragment eBooka Programuję w Delphi i C++ Builder.

Czy ta wiedza okazała się dla Ciebie przydatna? Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tutaj.

Google Adsense

migawka z forum

Dowcipy o programistach/informatykach

Witam, grunt to potrafić śmiać sie z samego siebie  ;DPrzychodzi informatyk do domu po pra...

Rysiek z "Klanu"

W związku z ogromnym poruszeniem we wszystkich mediach w naszym kraju, dotyczącym tak kultowej postaci jak Rysiek z &quo...

Propozycje zmian w serwisie Guide C++

Witam, ze względu na to że nie znalazłem podobnego tematu na forum, a mam kilka sugestii   ;) postanowiłem je ...

buttony

SDJ
vortal programistów
Vademecum sieci komputerowych
Soldiers'04 - fan klub Legii Warszawa
www.katalog.bajery.pl
katalog stron
katalog najlepszych stron
jestem w katalogu
Wszystko o C++
[zamknij]

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

jesteś w: Dodatki / Obsługa Dev-C++
Szkoła Hakerów - Kurs Hackingu Bez Cenzury

Obsługa Dev-C++

Zajmiemy się teraz środowiskiem Dev-C++, a konkretnie korzystaniem zeń. Opis będzie się tyczył wersji 4.9.8.9, jakoże takową posiadam. Przypominam, że gotowy produkt można całkiem legalnie i za darmo pobrać ze strony bloodshed.net. Archiwum zajmuje jakieś 12 MB, a uaktualnienie ok 2.4 MB. Wprawdzie można też pobrać nieco starszą wersję ważącą ok. 7 MB, ale stanowczo to odradzam, bo zawiera ona sporo błędów [przynajmniej u mnie wariowała :-/ ]

Instalacja Dev-C++

Myślę, że większość z Was potrafi to zrobić bez żadnych problemów i to co tutaj piszę jest zbędne, ale jakby pojawiły się kłopoty to krok po kroku przedstawiam co należy zrobić.

 1. Uruchamiamy instalkę.
 2. Na ekranie powinno się pojawić okienko z informacją i przyciskiem OK - klikamy na niego.
 3. Kolejne okienko zawierające bardzo wciągającą treść - licencję produktu ;-). Klikamy na I Agree i..
 4. Następne okienko - tym razem bardziej użyteczne. Możemy tutaj wybrać rodzaj instalacji. Ja zazwyczaj wybieram wszystkie opcje z wyjątkiem dwóch ostatnich, czyli rezygnuję z ikony w menu startowym i skrótu na pasku zadań. Oczywiście znów klikamy na przycisk Next.
 5. Zgodnie z tradycją wyświetla się kolejne okno z możliwością wybrania miejsca docelowego instalacji. Wybieramy ścieżkę lub pozostajemy przy standardowej i klikamy na Install
 6. Tutaj pojawia się dziwna rzecz. Przez moment można odnieść wrażenie, że komputer się zawiesił [przynajmniej tak jest na moim sprzęcie]. Czekamy chwilę, aż instalacja się zakończy.
 7. Teraz instalka pyta, czy Dev ma być dostępny dla pozostałych użytkowników komputera. Jeżeli z komputera korzysta kilka osób i każda z nich ma swoje konto to warto zastanowić się czy inni również mogą mieć dostęp do Dev. Zatem klikamy na odpowiedni przycisk.
 8. No, wszystko przebiegło gładko. Mamy już zainstalowanego Dev'a na dysku. Pozostaje jeszcze zamknąć okno instalki - czyli kliknąć na Close.
 9. Uczynny Dev ładuje się od razu do pamięci i słusznie - możemy od razu go skonfigurować.

Konfiguracja Dev-C++

 1. Uruchamiamy Dev-C++.
 2. Pojawia się okienko informujące o wersji produktu, adresie strony, gdzie można zgłaszać błędy, obsługiwane systemy etc. - klikamy na Ok.
 3. Od teraz będę stosował podwójne nazwenictwo. Wszystko dlatego, że począwszy od wersji 4.9 pojawia się miłe zaskoczenie - obsługa Języka polskiego :o Zatem gdy zainstalowałeś wersję, którą sugerowałem na wstępie to teraz widzisz bardzo sympatyczne okienko z możliwością wyboru języka - wybieramy go zatem lub nie ;-)
 4. Poniżej znajduje się rozwijana lista opisana, jako: Select your Dev-C++ theme. Chodzi tutaj o wygląd interface'u. To oczywiście kwestia gustu, więc nie będę nic sugerował :) Jeżeli nie posiadasz Windy XP, a chcesz mieć wrażenie, że na nim pracujesz to możesz zaznaczyć pole: Use XP Theme. Zobacz, jak zmieniają się okienka :) Gdy już wszystko ustawione klikamy na Next.
 5. Teraz pojawia się okienko z podpowiedzią i zapytaniem, czy podczas przyszłego uruchamiania podpowiedź ma być wyświetlana. Ja zawsze rezygnuję z tego, zaznaczając przycisk: Don't display tips at startup [nie wyświetlaj podpowiedzi przy starcie]. Na koniec oczywiście klikamy na Close [zamknij].
 6. Wreszcie Dev jest gotów do pracy. Pozostaje jeszcze odpowiednie ustawienie pasków narzędzi oraz ewentualne skonfigurowanie opcji edytora, czy kompilatora. Na początku wystarczą standardowe ustawienia.

Tworzenie nowego projektu

 1. Wybieramy z menu opcję: Plik [file] >> Nowy [new] Projekt [project] lub klikamy na odpowiednią ikonę na pasku narzędzi.
 2. Pojawia się okienko dialogowe. Wybieramy rodzaj projektu:
 1. W polu: Nazwa [name] wpisujemy nazwę projektu. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Można wpisać co się chce. Na potwierdzenie klikamy na Ok.
 2. Kolejne okienko z zapytaniem, gdzie zapisać plik projektu. Wybieramy miejsce docelowe i klik na Zapisz [Save].
 3. I tak oto został utworzony projekt.

Praca z projektem

Kompilowanie i uruchamianie

Oczywiście nie powiedziałem tutaj o wielu rzeczach, jak choćby opcje projektu, czy debuggowanie. Na początku napewno nie będzie Ci to potrzebne.