menu

darmowe eBooki

Programuję w Delphi i C++ Builder

okładka

Jak szybko nauczyć się programowania w dwóch różnych językach?

Sprawdź sam, czytając darmowy fragment eBooka Programuję w Delphi i C++ Builder.

Czy ta wiedza okazała się dla Ciebie przydatna? Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tutaj.

Google Adsense

migawka z forum

Dowcipy o programistach/informatykach

Witam, grunt to potrafić śmiać sie z samego siebie  ;DPrzychodzi informatyk do domu po pra...

Rysiek z "Klanu"

W związku z ogromnym poruszeniem we wszystkich mediach w naszym kraju, dotyczącym tak kultowej postaci jak Rysiek z &quo...

Propozycje zmian w serwisie Guide C++

Witam, ze względu na to że nie znalazłem podobnego tematu na forum, a mam kilka sugestii   ;) postanowiłem je ...

buttony

SDJ
vortal programistów
Vademecum sieci komputerowych
Soldiers'04 - fan klub Legii Warszawa
www.katalog.bajery.pl
katalog stron
katalog najlepszych stron
jestem w katalogu
Wszystko o C++
[zamknij]

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

jesteś w: Zapowiedzi czasopism
Szkoła Hakerów - Kurs Hackingu Bez Cenzury

Zapowiedzi czasopism

Luty 2007

SDJ

Ukazało się kolejne wydanie magazynu Software Developer's Journal. Oto kilka wybranych artykułów. Na początek, prezentacja biblioteki CLucene. Jest to narzędzie napisane w.. jak sądzisz, w czym? No pewnie, że w C++. Zapewnia wsparcie dla parsowania i przeszukiwania tekstu. Autor pokazuje podstawowe możliwości oraz zastosowanie biblioteki. Artykuł zawiera przykładowe kody źródłowe, pomagające zaznajomić się z CLucene. Dalej - NetBeans vs Eclipse. Artykuł stanowi porównanie obu środowisk programistycznych. Autorzy przedstawiają takie aspekty, tworzenie nowego projektu, jego edycję, debugowanie oraz instalację wtyczek. Kolejnym ciekawym artykułem jest Pierwsza strona w XHTML. Autor zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu dokumentów XHTML i radzi, jak ich unikać w przyszłości. Następny interesujący artykuł zatytułowany jest Nowości w XHTML 2.0. Powinien go przeczytać każdy webmaster, któremu zależy na jakości kodu oraz zgodności z najnowszymi standardami W3C.

Wydanie specjalne DB2 9

SDJ

Właśnie ukazało się specjalne wydanie SDJ, poświęcone w całości tematyce serwera bazodanowego IBM DB2 9. Na początek Wprowadzenie do DB2, czyli dość ogólne zapoznanie z możliwościami i zastosowaniem serwera. Dalej - przedstawienie procesu instalacji DB2, zarówno pod systemem GNU/Linux, jak i Windows. Następnie - tworzenie bazy danych, jej konfiguracja, oraz zarządzanie użytkownikami. Później dowiemy się, jak uzyskać dostęp do bazy danych z poziomu aplikacji pisanych w Javie oraz PHP. Poruszona zostanie także kwestia bezpieczeństwa bazy, mechanizm HADR, szyfrowanie danych, łączenie z bazą przy pomocy szyfrowanego połączenia oraz sposoby archiwizacji danych. Na koniec poznamy kilka metod optymalizacyjnych, zwiększających wydajność bazy poprzez partycjonowanie oraz kompresję danych.
Wszystkie artykuły wraz z dołączoną płytą DVD stanowią spójną całość, która pomoże, zwłaszcza osobom początkującym stawiać pierwsze kroki w tej materii.

Styczeń 2007

SDJ

Noworoczne wydanie magazynu SDJ już jest. Oto jego skrócona zawartość: Na początek opis biblioteki Quartz. Jest to narzędzie przeznaczone dla programistów Javy. W wielkim skrócie ułatwia zarządzanie zadaniami w Javie. Dalej - trochę nietypowo - artykuł o programie e-POLTAX. Jest to aplikacja stricte biznesowa. Umożliwia przeprowadzenie rozliczeń z jakże "lubianym" przez wszystkich Urzędem Skarbowym drogą elektroniczną. Kolejny artykuł utrzymany w klimacie biznesowym to Business Process Execution Language. BPEL, czyli język swtorzony z myślą o projektowaniu aplikacji biznesowych. Tak oto dotarliśmy do narzędzia GWT - WEB 2.0. GWT to posiadający spore możliwości web framework stworzony przez Google. Na koniec artykuł przedstawiający, w jaki sposób rozszerzyć środowisko bazodanowe Kexi o własne komponenty.
Na krążkach CD znajdują się mi. in. środowiska programistyczne Turbo C#, Turbo Delphi for .NET, multimedialny kurs SQL Server 2000 oraz materiały do większości artykułów.

Grudzień 2006

SDJ

W świątecznym wydaniu magazynu SDJ poczytamy m.in. o bibliotece Boost PropertyTree. Małe, ale jakże przydatne narzędzie, które ułatwia przetwarzanie plików konfiguracyjnych. Obsługuje takie formaty plików, jak XML, INI, JSON oraz Rejestr Windows. Tradycyjnie, prócz teorii przykłady ilustrujące użycie. Dalej - coś dla programistów Javy - prezentacja kolejnej edycji platformy Java o nazwie Mustang. Później poczytamy sobie wprowadzenie do zagadnień sztucznej inteligencji. Dowiemy się też, co to jest sieć neuronowa, do czego służy i gdzie ją stosować. Na płycie CD pełne wersje... a może dzisiaj dla odmiany nie zdradzę szczegółów ;) Jesteś zainteresowany? Tak? No to czym prędzej bierz się za czytanie grudniowego wydania SDJ :)

Listopad 2006

SDJ

SDJ

Idzie zima i mamy nowy numer Software Developer's Journal, a w nim kolejna dawka przydatnych informacji. Tym razem, tematyka niemal w całości dotyczy baz danych. Na początek Biblioteka Boost.Fusion. Oferuje ona - cytuję za Autorem - pełny zestaw krotek-kontenerów oraz algorytmów i narzędzi, które pozwalają efektywnie i wygodnie obsługiwać niejednorodne sekwencje w kodzie C++ o jakości produkcyjnej. Koniec cytatu :) Brzmi to trochę enigmatycznie, prawda? Jednak po przeczytaniu artykułu, opatrzonego licznymi listingami wszystko staje się jasne i klarowne. Zachęcam więc do lektury. Dalej, poznamy dwa systemy bazodanowe. Pierwszy - Oracle 10g. Artykuł prezentuje podstawowe operacje, jak tworzenie tabel, dodawanie użytkowników, określanie relacji między tabelami etc. Stanowi on jedynie wprowadzenie do zagadnienia dla początkujących. Warto zauważyć, iż prócz artykułu na temat Oracle dostępny jest także wideo-tutorial na dołączonej płycie CD. Drugim omawianym systemem bazodanowym jest Firebird SQL 2.0. Artykuł daje możliwość ogólnego zapoznania się z działaniem Firebird'a. Zawiera również kilka listingów, które pomogą początkującym w poznaniu języka SQL, na którym Firebird się opiera. Przyszłych posiadaczy MySQL Server 5.0 zapewne ucieszy tutorial Instalacja, konfiguracja i zapytania MySQL 5.0, dostępny również w wersji wideo na płycie CD.
Na płytkach CD, prócz wspomnianych wcześniej tutoriali, znajdziemy Multimedialny kurs MSCA oraz - tradycyjnie - kilka e-booków. W ogólnym skrócie, tak wygląda listopadowy numer SDJ. Zachęcam zatem do lektury :)
SDJ

Linux+

Na początek krótkie omówienie kilku programów użytkowych. Wpierw Kivio - program z pakietu KOffice, umożliwiający tworzenie rozmaitych wykresów, diagramów, schematów itp. Następnie - Fyre, dość ciekawy program do generowania abstrakcyjnych obrazów. Coś dla lubiących bajery wizualne :) Z praktycznych rzeczy mamy dokładne opisy instalacji dwóch dystrybucji Linuksa. Są to kolejno Gentoo Linux 2006.1 oraz Freespire 1.0. Dzięki nim nawet początkujący przebrną przez proces instalacyjny, który - moim zdaniem - jest bardzo intuicyjny, gdyż odbywa się w środowisku graficznym. Po lekturze już nikt nie powie, że nie wie, jak zainstalować Gentoo :) Oczywiście obie dystrybucje są dostarczone na dołączonych do pisma płytach DVD. W dziale Sztuczki i kruczki kilka poleceń do monitorowania ruchu sieciowego, archiwizowania i kompresji danych. Dla branży biznesowej przewidziano artykuł LeftHand CRM. Jest to system pozwalający na zarządzanie kontaktami z klientami. Działa w oparciu o interfejs graficzny, dzięki czemu jego obsługa jest bardzo intuicyjna i wygodna. Jest też coś dla programistów / webmasterów. Wprowadzenie do środowiska Ruby on Rails. Artykuł, prócz teorii zawiera także przykładowe fragmenty kodu, dzięki którym można zapoznać się ze składnią języka Ruby. Na koniec trochę zagadnień technicznych - Karty sieci ethernet. Autor artykułu porusza w nim istotne aspekty instalacji oraz konfiguracji kart ethernetowych. Przedstawia także porady i wskazówki dotyczące rozwiązywania ewentualnych problemów z działaniem urządzeń.
Tradycyjnie do pisma są dołączone dwie płyty DVD, zawierające wspomniane wcześniej dystrybucje Linuksa oraz trochę przydatnego oprogramowania.

Październik 2006

SDJ

SDJ

Październikowe wydanie SDJ to ukłon w stronę systemu Linux. Na początku, dla rozgrzewki przeczytamy małe wprowadzenie do biblioteki Qt w wersji 4.2. Później kilka artykułów odnośnie długo oczekiwanego środowiska graficznego KDE 4.0. Nowe KDE to jeszcze więcej bajerów i wodotrysków cieszących wzrok. Prócz przedstawienia możliwości środowiska z punktu widzenia zwykłego użytkownika, dowiemy się także, jak tworzyć własne aplikacje w oparciu o to właśnie środowisko. Fanów Linuksa zapewne zainteresuje artykuł Rozbudowa jądra Linuksa. Jest to konkretna instrukcja przedstawiająca, w jaki sposób zwiększyć funkcjonalność jądra, dodając własny kod bezpośrednio do źródeł samego Linuksa. Rewelacyjna sprawa! Zwłaszcza dla ludzi lubiących eksperymentować z kernelem. Dość tych zachwytów ;) Kolejne artykuły pomogą nam się nieco podszkolić z Javy. Dowiemy się z nich, w jaki sposób tworzyć oprogramowanie na urządzenia mobilne oraz jak napisać szybki i wydajny serwer w Javie.
Tradycyjnie do pisma dołączona jest płyta DVD, na której znajdziemy sporo przydatnych materiałów, m.in.: wideo-tutoriale KDE Starter Kit oraz Java Starter Kit, a także kilka e-booków dotyczących - oczywiście - Linuksa :) Konkretnie: Advanced BASH Scriptng, BASH Beginners Guide, Linux Device Drivers etc.
SDJ

Linux+

W najnowszym numerze magazynu Linux+ znajdziemy głównie informacje, jak przerobić Linuksa w zabawkę multimedialną. Brzmi ładnie, prawda? GeeXboX, bo o nim mowa, to kolejna dystrybucja Linuksa przeznaczona do konkretnego celu - do obsługi multimediów. Distro odpalamy bezpośrednio z LiveCD i od razu zyskujemy możliwość odtwarzania filmów oraz muzyki. Wszystko to bez jakiejkolwiek konfiguracji sprzętu czy oprogramowania. Następnie nauczymy się zapisywać strumienie video z takich serwisów, jak YouTube.com, czy video.google.com. Gdy już się pobawimy, przyjdzie czas na kolejny odlot - narzędzie BpmDj. Jak nie trudno się domyślić, jest to soft do miksowania dźwięków, czyli taka mała, wirtualna konsoleta mikserska ;) Na koniec troche technicznych spraw - wprowadzenie do skryptów w bashu dla początkujących oraz wszystko o sieciach Wi-Fi pod Linuksem.
Na płycie, a właściwie na dwóch płytach DVD m.in.: kilka dystrubucji Linuksa, wspomniany wcześniej GeeXboX, Aurox 12.0 oraz Slax 5.1.7b. Do tego kilka programów użytkowych oraz gier.

Wrzesień 2006

SDJ Tematem przewodnim wrześniowego numeru jest testowanie i optymalizacja. Dowiemy się zatem, jak testować własne aplikacje, eliminować błędy, zwiększać wydajność, a co za tym idzie - podnosić jakość programów. Informacje przydatne głównie firmom tworzącym oprogramowanie. W dziale biblioteka miesiąca zapoznamy się z narzędziem o ładnie brzmiącej nazwie - ROME. Jest to biblioteka napisana w Javie. Umożliwia łatwą i wygodną obsługę kanałów informacyjnych RSS i Atom z poziomu Javy. Lubiącym eksperymenty zapewne spodoba się kolejna, lecz niestety ostatnia część opisująca tworzenie własnego systemu operacyjnego. Tym razem autor skupił się na przedstawieniu zagadnienia wielozadaniowości. Oczywiście pamiętano także o programistach C++. Artykuł zatytułowany jest Dynamiczne rozszerzanie aplikacji C/C++ i przedstawia aspekty tworzenia aplikacji opartej na wtyczkach. Prócz teorii zawarte są w nim liczne listingi obrazujące to zagadnienie.
Dołączona płyta DVD zawiera m.in. interaktywny kurs JAVA GUI, narzędzie do testowania aplikacji internetowych - QA Wizard, soft do tworzenia dokumentów w formacie PDF - novaPDF Lite oraz kilka e-booków.

Sierpień 2006

SDJ Sierpniowe wydanie w głównej mierze dotyczy programowania w Javie. Oto kilka ciekawszych artykułów: Java Native Interface - technologia umożliwiająca łączenie kodu w Javie z kodem C++. Wbrew pozorom bardzo przydatne narzędzie. Biblioteka Boost.Regex. Dzięki niej wzbogacimy C++ o możliwość przetwarzania wyrażeń regularnych. Artykuł, prócz opisu samej biblioteki, zawiera także instrukcje instalacji. "Zarządzanie pamięcią w systemach operacyjnych" - sam tytuł wiele wyjaśnia. Opis zarządzania pamięcią z punktu widzenia programisty systemu operacyjnego. Dowiemy się tutaj przede wszystkim, w jaki sposób uzyskać niskopoziomowy dostęp do pamięci operacyjnej, jak nią zarządzać, alokować etc. Jednym słowem - wszystko, bez czego porządny kernelek się nie obejdzie ;) Na deser, trochę muzyki. Nauczymy się, poprawnego "Skalowania czasu i tonacji dźwięków".
Na dołączonej płycie DVD znajdziemy m.in.: Ubuntu 6.06 LTS, Microsoft Visual C# Express Edition 2005, wspomnianą wcześniej bibliotekę Boost.Regex oraz kilka e-booków dotyczących Javy.

Lipiec 2006

SDJ Lipcowy numer jest poświęcony przede wszystkim zagadnieniom bezpieczeństwa sieciowego. Znajdziemy tu opis narzędzi chroniących nas przed atakami sieciowymi - Snort. Artykuł wart uwagi, głównie ze strony administratorów sieci. Ponadto dowiemy się również jak zadbać o poufność naszych danych, przy użyciu narzędzi PasswordSafe bądź JPassword. Także webmasterzy znajdą coś dla siebie - opis biblioteki Prototype, umożliwiającej wygodne przetwarzanie elementów stron www, niezależnie od przeglądarki. Majsterkowiczom polecam artykuł "Piszemy serwer HTTP", dzięki któremu nabędziemy podstawowe informacje odnośnie implementacji aplikacji serwerowych. Bardzo przejrzyste i dobrze opisane listingi pomogą zrozumieć proces działania nawet laikowi. Osoby lubiące dogłębnie poznać tajniki działania systemu operacyjnego powinny przeczytać artykuł zatytułowany "Jądro systemu operacyjnego", opisujący działanie kernela oraz krótkie przykłady, jak napisać swój własny system operacyjny.
Ponadto na dołączonej płycie CD znajdziemy sporo przydatnego softu, m.in.: System Snort wraz z tutorialami, bibliotekę kryptograficzną Botan, QEmu - emulator umożliwiający uruchomienie całego systemu operacyjnego, Wideo tutorial na temat Enterprise JavaBeans i wiele innych.